Jak správně psát plnicím perem

publikováno v: Blog | 4

Leží na stole a vypadá úchvatně. Všechny pohledy se na něj upírají a kolem stolu slyšíte obdivné věty. Vezmete to krásné plnicí pero do ruky a chcete si napsat poznámku, jenže ejhle… píše to nějak divně nebo dokonce vůbec! Ono, nemusí to být perem, nýbrž rukama. S plnicím perem je totiž potřeba umět psát. Poradím vám, jak na to.

První pocit z psaní plnicím perem

 

Když jsem poprvé držel plnicí pero v ruce, výsledek na papíře nebyl nikterak valný. Až později jsem zjistil, že je potřeba tento druh psací potřeby držet správným úchopem a pod správným úhlem. A že si na něj musím zvyknout. Je to jiné, je to nové, ale je to super. Ve chvíli, kdy jsem se s tímto způsobem psaní sžil, přišlo mi psaní čímkoliv jiným jako mrhání časem i mého nadšení.

 

Pro plnicí pero vždy s radostí opouštím klávesnici a píšu jako kdysi. Jako v Písance na základní škole. A užívám si to. Není proto divu, že na e-shopu Pera Novák najdete plnicí pera. A dřevěná. Dřevo je totiž materiál, na který nedám dopustit. A proto není ani s podivem, že vyrábím právě dřevěné psací potřeby.

 

Správný úchop plnicího pera je základ krásného rukopisu

Ideální úhel pro psaní je 45°

 

Říká se, že ideální úhel pro psaní plnicím perem je 45°. Když jej přesně nedodržíte, nebude to konec světa, jen inkoust se může spouštět se zpožděním a ne tak, jak byste potřebovali. Moje rada? Vezměte plnicí pero do ruky, klasicky mezi palec, ukazováček a prostředníček, a pište. Pište ve všech možných úhlech, až najdete tu správnou polohu, ve které se vám bude pero dobře držet v ruce, a zároveň bude zanechávat nejkrásnější stopu na papíře.

 

Prosím jemně, ať se plnicí pero ani nic jiného nezničí

Na pero moc netlačte, hrot by se mohl ohnout a pero by vám přestalo hezky psát

 

Na plnicí pero netlačte. To je hlavní zásada, kterou musíte dodržet. S propiskou se nepíše tak lehce a snadno a psaní s ní vyžaduje mnohem větší tlak. Takže začněte polehounku a uvidíte, že to půjde skoro samo.

 

Co může být výsledkem, když na hrot plnicího pera zatlačíte s větší razancí?

A toto se s perem stane, když na něj moc tlačíte, nebo když vám upadne.

 

 • Protržení papíru, pokud hodně přitlačíte.
 • Nesouměrnost textu, pokud výrazněji střídáte tlak na pero.
 • Deformace hrotu, když bude vynaložená síla na plnicí pera skutečně velká.

 

Já ale věřím, že se to nestane. A když to zvládnete, odměnou vám bude krásně napsaný text.

 

S víčkem na plnicím peru nebo bez?

 

U některých per je možné „odložit“ víčko na konec pera. Pokud však máte malou ruku, může se pro vás stát pero těžce ovladatelným. Pro vaše maximální pohodlí jej klidně odložte na stůl a pište jen tak. Hlavní je, aby se vám psalo s lehkostí a s příjemným pocitem.

 

Pokud vás ohledně psaní plnicím perem ještě něco zajímá a případně potřebujete poradit, napište mi na jan@peranovak.cz 🙂

 

4 Responses

 1. Nadšenec do per
  | Odpovědět

  Výborně! Prosím pokračujte 🙂 já jsem měl kdysi podobný projekt, ale nemám ani potřebné know-how v tom pokračovat, ani čas… plnici-pera.webnode.cz

  PS: Obzvlášť bych se těšil na nějaký Váš test lahvičkových inkoustů. Pokud mohu doporučit – za má léta hledání krásného tmavomodrého inkoustu jsem našel nejlepší barvu právě u Diamine Majestic Blue, ale trochu více zasychá, tak pokud se vám podaří objevit stejný odstín s lepšími vlastnostmi, budu rád, když o tom světu dáta vědět!

  • Jan Novák
   | Odpovědět

   Děkuji za pochvalu. Jsem rád, že se Vám záměr líbí. Určitě časem nějaký test inkoustů připravím, jen to bude muset chvilku počkat, protože časově by to bylo velice náročné.

 2. Leos Pohl
  | Odpovědět

  Dobry den,
  chybi mi tu jedna zasadni vec, na kterou podle me narazi snad kazdy, a to je tloustka linky. Vzdy zacnu s plnicim perem psat a po jednom dni ho vetsinou zase uklidim, protoze to pismo vypada strasne, linky jsou tluste snad vice nez liquid gely 0.7. Mel jsem 3 ruzne pera parker a se vsemi byl stejny problem, proto verim, ze to je rukou, ale nikde se clovek nedocte, co ma delat, aby se mu to nestavalo…

  • Jan Novák
   | Odpovědět

   Dobrý den,
   tlouťka linky závisí hlavně na šířce hrotu, který pro pero zvolíte. Má pera mají v základu šířku M, což je asi 0,8mm. Ale dají se do nich dokoupit i lepší hroty s užší linkou již od 0,5mm (EF), 0,6mm(F). Zkusím dát v tomto roce dohromady nějaký čklánek, kde bych se touto problematikou zabýval blíže. Jn

Napsat komentář